Ana Sayfa ARNAVUTKÖY, MANŞET 27 Şubat 2013

Arnavutköy Ülkü Ocakları Hocalı katliamını andı

Arnavutköy Ülkü Ocakları Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında meydana gelen Ermeni katliamında hayatını kaybedenleri anmak için bir program düzenledi.

Programa Arnavutköy Ülkü Ocakları Başkanı Hakkı Açıkgöz, Arnavutköy Ülkücü İşçiler Derneği Başkanı Şavaş Çolak, Taşoluk Sağlık Ocağı Doktoru Halit Gökalp Küçük ve bir çok vatandaş katıldı.

Suçu günahı olmayan insanlar öldürüldü
Programa konuşmacı olarak katılan ve aynı zamanda uzun süre Azerbaycan’da yaşayan Dr. Halit Gökalp Küçük Ermenilerin Hocalı da nasıl bir vahşet yaşattıklarını anlattı. Küçük, “20 yıl önce dağlık Karabağ bölgesinin 11 bin nüfuslu Hocalı kasabasında, hiç bir suçu ve günahı olmayan 83’ü çocuk 106sı kadın, 10’a yakında yaşlı olmak üzere toplam 613 Azerbaycan’lı sivil zalim ve vahşi ermeni güçlerinin saldırıları sonucu hayatlarını kaybetti. Resmi rakamlara göre saldırıda 487 kişi ağır yaralı olarak kurtulmuş 1275 kişi rehin alınmış 150 kişi ise kaybolmuştur. Hocalı köyü Ermeni’lerin işgal hedefinde olan stratejik bir konumda bulunuyordu. 2 ocak 1992 tarihinden itibaren ermeni silahlı birlikleri bölgeyi ablukaya almış, toparla ve ağır makineli silahlarla bombalamıştır. 25 Şubatı 26 Şubat’a bağlayan gece Hocalı köyüne giriş çıkışı yasaklayan ermeni güçleri resmi rakamlara göre 613 kişiyi vahşice, acımasızca ve hunharca katletmiştir. Katliamın yapıldığı sırada tamamen savunmasız bir durumda olan Hocalı tarihinin en acımasız soykırımına maruz kalmıştır. Hocalı’da gerçekleştirilen katliamda Ermenileri Rusların desteklediğine dair önemli bulgular ortaya çıkmıştır. Ermeni gönüllülerinden oluşan silahlı gruplar Karabağ’a yerleştirilmiş ve Gorboçov’un talimatlarıyla yasal olmayan bütün silahların toplatılmasını istemiştir. Bu kanunla Azerbeycan’ın bütün bölgelerinde silahlar toplanmış, halk savunmasız bırakılmıştır. Ağustos eylül aylarında Ermeniler saldırılarını doğrudan Azeriler üzerine yapmışlar, yaklaşık 186 bin Azeri’yi Ermenistan’dan Azerbaycan’a göçe zorlamışlardır. Ekim 1991 de ilk Azeri köyü Ermenilerce Hocalı katliamları ise Rus askerlerinin desteği ile 25- 26 şubat 1992de Hocalıya ulaşan ermeni kuvvetleri tarafından gerçekleştirilmiştir” dedi.

Ermeni vahşetini bütün dünya görmeli
Ermeni vahşetini bütün dünyanın görmesi gerektiğini vurgulayan Küçük, “Saldırılar sırasında Hocalı’da yaşayan Ahıska Türkleri’de evlerinde yakılarak öldürülmüştür. Katliamın ilk günü sekiz aile tamamen yok edilmiştir. 700’den fazla çocuk anne- babasını kaybetmiştir. İhtiyar dedelerin, yaşlı anaların yüzleri jiletle doğranmış, genç kadınların göğüsleri peynir gibi kesilmiştir., bebeklerin kafa derileri yüzülmüştür. Hocalı- Ağdom arasındaki 12 km’lik alan cesetlerle dizilmiştir. Ermeniler vahşetin her türlüsünü sanki ibret olsun diye yapmışlardı olaylara seyirci kalan BM, diğer kuruluşlar ve batılı i, Ermenilerin yaptıkları bu insanlık dışı katliama ciddi anlamda bir tepki göstermemiştir. Ermenilerin Moyu 1992 Nahcıvan’a saldırmalarından sonra Türkiye 1921 Kars anlaşması uyarınca bölgeyi korumak için askeri müdahalede bulunacağını açıklamıştır. Bugün kardeş ülkemiz olan Azerbeycan topraklarının beşte biri Ermeniler tarafında işgal edilmiş olmakla beraber Erivan yönetimi dünya siyasetinde hilekar ve saldırgan tutumunu devam ettirmektedir. Başta Hocalı olmak üzere, Ermeni saldırıları ile hayatını kaybetmiş olan bütün soydaşlarımızı ve ecdadımızı hürmetle yad ediyor, hepsine cenab-ı Allah’tan Rahmet diliyoruz” diyerek yaşamını yitirenlere rahmet diledi.

kadıoğlu

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Uyarı! Suç teşkil eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tasarım | Enba