Ana Sayfa GENEL, MANŞET 29 Kasım 2023

Emin Kan yazdı: Asgari ücrette fedakârlığı işçi değil, başkaları yapsın!

PTT~SEN Denetleme Kurulu Başkanı Emin Kan, 2024 yılı için “Asgari ücret tutarının ne olacağı konusunda haftalardır konuşulan konuya açıklık getirdi.

Kan, “Elektrik, doğalgaz, enerji fiyatları, hammadde girişleri artıyor. Bunlara karşı hiçbir şey yapamıyorsun, işçinin geçimini sağlayacak ücret üzerinden pazarlık ediyorsun. Düşük ücret üzerinden rekabeti sürdürmenin imkanı yok, mümkün değil, insancıl da değil. İşçilerin insanca yaşayabileceği bir ücret pazarlık konusu edilemez, asgari ücret felsefesine aykırıdır bu. En temel geçimi karşılamak zorunda olan bir ücret, bunu nasıl pazarlık edersiniz?” dedi.

Kan, Asgari ücretin yüksek bir oranda artması durumunda şirketlerin işçi çıkarmak zorunda kalacağı yönündeki görüşe ise şöyle yanıt veriyor: “Asgari ücret dolar bazında Avrupa’nın en düşüğü oldu. Ona rağmen işçi çıkartılıyor. Sorunun çözümünü işçide aramayın. Sorunun kaynağı işçi değil, faturayı işçiye yüklememek lazım” İfadelerini kullandı.

“Fedakârlığı fedakârlık yapma gücü olanlar yapar. Bu asgari ücretle bir ay geçinmeye çalışın bakalım ne yapacaksınız” diyen Kan, şu açıklamayı yaptı:

“Kriz koşullarında ücretleri baskılamaya dönük yaklaşımlar, “fedakârlık” ve “aynı gemideyiz” söylemleri giderek artmaktadır. Nüfusunun dörtte üçünün ücret gelirleriyle yaşadığı bir ülkede, yaşanabilir bir memleketin ancak ve ancak yaşanabilir bir ücret ile mümkün olduğu, işçilerin yararına olanın ülkenin de yararına olduğu açıktır. Kapitalizmin her krizinin faturasını işçilere keserek, sermayeyi kurtarmaya yönelik neoliberal politikalar işçilere ve memlekete zarar vermiştir. Ücret artışına, insanca çalışmaya ve insanca yaşamaya dayalı bir büyüme mümkündür ve zorunludur. 2024 asgari ücreti belirlenirken konuya dair temel yaklaşım bu olmalıdır. On altı milyon yakın işçi ya asgari ücretin altında ya da asgari ücrete çok yakın bir ücretle çalışmaktadır. Öte yandan asgari ücret seviyesindeki artış, genel ücret artışlarını da etkilemektedir. İşsizlik ödeneklerinden, emekli aylıklarına kadar pek çok ödeme asgari ücret düzeyinden etkilenmektedir.”

Kan, sözlerini şöyle noktaladı:
“Çalışan işçi ve emekçilerimizin daha iyi koşullarda yaşayabilmesi için gözlemlediğimiz refah seviyesinin 21.400 TL olması gerektiğini düşünüyorum.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tasarım | Enba