Ana Sayfa MANŞET, SİYASET 18 Ekim 2015

Uzun, “İstanbul İle Trakya Arasındaki Ulaşım Hızlı Trenle Sağlanmalı”

Ekonomist – Dış Ticaret Uzmanı ve usta siyasetçi Yusuf Uzun sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak Trakya’nın her geçen gün artan önemine rağmen özellikle ulaşım anlamında çok gerilerde kaldığını belirtti.

Yıllardır İstanbul – Edirne tren yolu ile sağlanan demiryolu ulaşımının ihtiyaçlara cevap veremez halde olduğunu ifade eden Uzun, burada yaşayan halkın kara tren şarkısı söylemekten bıktığını ve acilen hızlı trenin bu bölgede vatandaşların hizmetine sunulması gerektiğini söyledi.

“Ulaşımdan dolayı istihdam sağlanamıyor”
Usta siyasetçi Yusuf Uzun, “İstanbul’un, Trakya ile bağlantısı demiryolu ulaşımı olarak yıllardır Eminönü – Edirne istikametine giden trenledir. Yaşam hayatımızda bu hattı bir çoğumuz kullanmış olabilir. Trakya bölgesi verimli topraklarıyla, ticaretiyle, sanayisiyle, kültürüyle ve hayvancılığıyla Türkiye’nin ekonomisine ciddi oranda etki eden bir konumdadır. Türkiye’nin en büyük sanayi fabrikalarının bu bölgede olması nedeniyle ciddi bir ulaşım yoğunluğu söz konusudur. Trakya bölgesinde bulunan illerimizin çok büyük ilçeleri olması nedeniyle ulaşım noktasında teknolojik imkanlar bu ilçelere sunulmamıştır. İlçeler ve iller arasında maalesef hızlı ulaşım imkanı karasal olarak sağlanmamaktadır. Bu ilçelerde çok büyük fabrikaların olması nedeniyle yoğun bir işçi trafiği oluşmaktadır. Tüm sanayicilerin sektörlerinde kalifiyeli eleman bulamaması zaman zaman büyük üretim aksamalarına neden olmaktadır. İstanbul’da ikamet eden bir işçi ise maalesef bu bölgelerin ulaşım imkanı rahat olmadığı için bu istihdam olanağından faydalanamıyor. İstanbul’un bu ilçelerle ve illerle bağlantısı ‘hızlı tren’ ile çözülmelidir. İnsanımız yıllardır bu sorunu yaşamaktadır” dedi.

“Nüfusun büyük bir kısmı İstanbul üzerinden bu alanlara dağılacaktır”
Yusuf Uzun İstanbul ile Trakya arasında yapılacak hızlı trenin İstanbul’da yaşanan işsizlik ve trafik sorunlarına da çözüm olacağını vurgulayarak, “İstanbul – Silivri- Çorlu / Çorlu Çerkezköy / Çerkezköy – Saray / Çorlu – Lüleburgaz en önemli ve hızlı trenin acil yapılması gereken yerlerdir. Ulaşım maliyetleri çok düşecektir. Arazi koşullarının çok düzgün olması hasebiyle çok rahat yapılması gereken bir yatırımdır. İstanbul’da yaşayan bir kimse Çorlu- Çerkezköy- Lüleburgaz- Saray –Kapaklı ilçelerinde çok rahat iş bulabilir. Bu şekilde ulaşımın hızlı olmasıyla nüfusun büyük bir kısmı İstanbul üzerinden bu alanlara dağılacaktır. Böylece İstanbul trafiği % 20 oranında azalabilir. Yabancılar için 10 milyar dolar milli bütçeden harcanırken bizim vatandaşımız için bu para neden harcanmıyor? Bu bölgede yaşayan tüm halkın değerlendirilmesi gerekir. Toplum adına yapılacak hizmetlerde önce insanların beynindeki düşünce yapısına bakılıyor. Beyinler üzerinden yapılan hizmetler maalesef toplumu ötekileştiriyor. Kaynaşma yerine ayrışma unsuru ön plana çıkıyor. Daha kötüsü çatışma ruhu toplum içerinde hakim oluyor. Siyasi çatışmalar ön plana çıkıyor. 90 yıl boyunca siyasi partiler bu ülkede tüm iktidarlar birbirinden öç ve intikam alma mantığıyla hareket ettikleri için hizmet, kalkınma, idarecilik alanında çok geride kaldık. Avrupa toplumlarıyla bizim aramızdaki ana fark burada yatmaktadır. Böyle bir önemli konunun (hızlı tren) seçime giderken hiçbir partinin veya adayın dilinde olmaması çok manidardır ve üzücüdür. Kara trenin yerini ‘hızlı trenin’ alması için bir 90 yıl daha mı beklemeliyiz? Milletimiz Kara tren türküsünü dinlemekten usandı ve bıktı. Tüm yetkililere çağrıda bulunuyorum ‘’ Biz millet olarak bu bölgede hızlı tren türküsü söylemek istiyoruz.’’ Benim ilanım şudur ki; bu il ve ilçelere bu ulaşımı sağlayacak siyasi parti temsilcileri aranmaktadır. Tüm halkımıza duyurulur’’ diyerek siyasilere sitemde bulundu.

 

Zafer Kara / Arnavutkoyhaberleri.com

kadıoğlu

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Uyarı! Suç teşkil eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Altunay Sektör Temsilcileriyle

Altunay Sektör Temsilcileriyle

Tasarım | Enba